Uğurcan Ataoğlu

Ordu Lisesi’ni bitirdikten sonra Istanbul’da Mimar Sinan Üniversitesi Grafik bölümünden mezun oldu. Meslek hayatına 1982’de Reklam Moran’a grafiker olarak çalışarak başladı. Daha sonra Yorum Ajans, Reklamevi, Manşet Reklam ve Young&Rubicam/Reklamevi’nde çalıştı. 2003’den bu yana Alametifarika reklam ajansının kurucu ortağı ve kreatif direktörü. Aynı zamanda mezun olduğu Mimar Sinan Grafik Bölümü’nde öğretim görevlisi. Yurtiçi ve yurt dışındaki reklam yarışmalarında ödüller aldı, jüri üyeliği ve jüri başkanlıkları yaptı.

Meslek hayatının 25. yılında bugüne kadar yaptığı işlerden oluşan “Yirmibeş Kuruşluk Kitap” isminde bir arşiv kitabı, “How Are You Bob” isminde deneme kitabı, “100 Soru Yüz Cevap” isminde illüstrasyon kitabı ve “Dedem Mehmet Rıfat” isminde mikro-tarih kitabı yayınlandı.

2009-2014 yılları arasında Orduspor Yönetim Kurulu’nda yer aldı. Sadık Karamustafa, Gürbüz Doğan Ekşioğlu ve Emin Öztürk’ün resim, grafik tasarım ve illüstrasyonlarından oluşan “Ordu Sergisi”, Batum, Istanbul, Ordu, Selanik ve Atina’da açıldı. “Aşklar ve Şarkılarla Ordu” müzikal gösterisi için çalıştı. Sevecen Tunç ile birlikte hazırladıkları “Ordu Gol, Gol, Gol” isimli futbol ve kent kültürü sergisi, Ordu Büyükşehir Belediyesi sponsorluğunda OBB Sanat Galerisi’nde sergilendi. Ibrahim Dizman’la birlikte “Hrant Amca” isimli belgesel filmi yönetti. Ordu Fikir Bandosu ve Güzel Ordu Kültür Sanat Derneği’nin kurucu üyesi.

Merhaba