SERHAT KIR

  1983 yılında Ordu’da doğdu. 2012 yılında lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi fotoğraf ve grafik sanatlar bölümü fotoğraf ana sanat dalında tamamladı. Lisans eğitimi sonrası Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Güzel Sanatlar Enstitüsü Fotoğraf bölümünden 2018 yılında mezun oldu.

  Lisans eğitimi döneminde mekan kavramı üzerine yapmaya başladığı çalışmalarını, yüksek lisans döneminde, felsefe ve de sosyolojik yaklaşımlar dahilinde kullanımını çalışmalarında daha fazla ön plana çıkarmaya başladı.

  Bu temellendirmeler dahilinde çalışmalarında nesne, mekan ve de portre ilişkisini son dönem işlerinde daha fazla görülebilmektedir. Konularında çağdaş belgesel fotoğrafına dair yaklaşım  biçimi  ile  birlikte  kişisel  hikayeler  ve  deneyimlemelerine  de  yer  verme-­‐ktedir. Kendi deyimi ile konu ile kurduğu ilişki yarı belgesel yarı kurgusal bir tasarım süreci olarak nitelendirilebilmektedir.

  (2012 ) Moon and Stars Genç fotoğrafçılar ödülü, İstanbul ( 2014 ) yılında Fotoİstanbul 1. Beşiktaş Uluslararası Fotoğraf Festivali, Şehirler ve Hikayeler, ( 2015 ) yılında Yıkım, Galeri Synthesis, Bulgaristan ( 2015 ) Odadan Odaya MSGSÜ Tophane -­‐ i -­‐ Amirane KSM Sarnıç Galerileri, İstanbul, ( 2016 ) 1. İstanbul Fotoğraf Kitabı Festivali, FUAM, İstanbul,

  (2016 ) Bursa Fotoğraf Festivali, Bursa, ( 2016 ) 26. Uluslararası Sanat Fuarı, Artis 2016, Umulmadık Topraklar, İstanbul, ( 2018 ) Aspect Balkan Balkan Fotoğraf Festivali ,Selanik, Yunanistan.( 2018 ) Elgiz Müzesi, Resource Utopia / Kaynak Olarak Ütopya, İstanbul ( 2019 ) Kaynak Olarak Ütopya, Berlin. Sırasıyla farklı tarihlerde oluşan karma ve kişisel sergilere katıldı.

  ( 2015 ) Geniş Açı Proje Ofisinin düzenlediği ‘’Martina Hoogland İvanow ‘’ Tecrit ve Aidiyet Fotoğrafta Yanyanalıklar ‘’ isimli atölyeye katıldı.

  ( 2016 ) yılında FUAM’ın düzenlemiş olduğu Frederic Lezmi& Marcus Schaden Foto Kitap atölyesine katıldı ve bu atölyede ‘’ KANTAR’’ isimli kitabı üretildi.

  Merhaba