İbrahim DİZMAN

  1961 yılında doğdu. KTÜ Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü bitirdi. Ordu’da öğretmenlik yaptığı yıllarda ORSEV kurucularından oldu; yöre kültür tarihi ile ilgili kitaplar ve çok sayıda makale kaleme aldı. Halen Ankara Üniversitesi DTCF Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde öğretim görevlisidir.

  1983’ten beri çeşitli dergilerde inceleme-araştırma, kültür tarihi, eleştiri, söyleşi, biyografi alanlarında yazdı, röportajlar yaptı. İkisi roman, biri beş ciltlik çocuk romanı olmak üzere yayımlanmış 17 kitabı var. Bir kitabı Yunancaya da çevrildi. Dizman’ın sahnelenmiş iki tiyatro oyunu ve yönetmenliğini yaptığı üç belgesel filmi bulunuyor.

  Uzun yıllar Çağdaş Türk Dili dergisi yayın yönetmenliği ve Roman Kahramanları dergisi editörlüğü yaptı. Çeşitli edebiyat dergilerinde yazdı. Son yıllarda tarih ve kültür tarihi üzerine çalışıyor, roman yazıyor, belgesel filmler çekiyor.

  Sahne gösterisi metinleri, film senaryoları da yazan İbrahim Dizman, Türkiye PEN üyesidir.

  Kültür Bakanlığı 75. Yıl Roman Başarı Ödülü (1998), Behzat Ay Yazın Ödülü (2008) ve DİSK Genel-İş Abdullah Baştürk İşçi  Edebiyatı Ödülü (2011) sahibidir.

  Merhaba