Aysel Can Ekşi

 

Mimar Aysel CAN EKŞİ kimdir?

Mimar Aysel CAN EKŞİ 1966 Ordu/Fatsa doğumludur. Ailesiyle beraber 1978 yılında İstanbul Beykoz’a yerleşmişlerdir. Babası Beykoz Belediyesi işçisi Nazım, annesi ev hanımı Fatma CAN’ dır. Üç kardeşi olup; Ağabeyi Yrd. Doç. Dr. Muhammet CAN, Balıkesir Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde öğretim üyesi ve Balıkesir Tabip Odası Sekreteridir. Makine Mühendisi olan kardeşi Hayati CAN, Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi yönetiminde aktif görevlerde bulunmuştur. Kız kardeşi Sevgi CAN ARSLANBAŞ ise Spor Yöneticisi ve eğitmenidir.

Eğitim hayatına Fatsa Dumlupınar İlkokulu’nda başlamış,1980 yılında Beykoz Ziya Ünsel Ortaokulu’ndan, 1983 yılında da Beykoz Paşabahçe Ferit İnal Lisesi’nden mezun olmuştur. Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’ni kazanarak, 1990 yılında mimar unvanıyla mezun olmuştur.

Dursun EKŞİ ile evlidir. Bu tarihten sonra Selman-i Pak Caddesi’nde bulunan Ekşioğlu Apartmanı’nda ikamet etmeye başlamıştır. Bu evlilikten sonra üçyüz bin nüfusu olan EKŞİOĞLU ailesin ’den Ariflerden Hacı Yunus EKŞİ’ nin ailesine mensup olmuş, ailenin kurmuş olduğu Ekşioğlu Vakfı’nın Meclis Üyeliğine seçilmiştir.

Işık Üniversitesi Mimarlık Bölümü son sınıfında 24 yaşında Cansu Can EKŞİ isimli bir kızı vardır.

1991 yılında Üsküdar’da kurdukları Çivi Mimarlık Şirketi’nde, ortağı Mimar Mustafa Ender COŞGUNÇAY ile beraber uzmanlık konuları olan; eski eser ve restorasyon projeleri, kentsel tasarım ve mekan düzenleme, konut ve turizm tesisleri kompleksleri üzerine yurt içi ve yurt dışında birçok projede ödülü ve imzası bulunmakta olup, halen bağımsız olarak ticari faaliyetlerine devam etmektedir.

Daha 10 – 11 yaşlarındayken Fatsa’da Fikri Sönmez döneminde “Çamura Son Kampanyası” ve örnek yerel yönetim çalışmalarını bizzat görmesiyle siyasi düşünceleri oluşmaya başlamış ve “Fındıkta Sömürüye Son” mitingleriyle halk için halkla birlikte emekçi ve eşitlikçi dünya görüşü kişiliğine yerleşmiştir.

1978 yılı sonunda ailesiyle birlikte İstanbul Beykoz’a göç ettiler. Tamamen kaçak yapılaşmanın olduğu, altyapı hizmetinin hiç bulunmadığı çevrede yaşamanın verdiği rahatsızlıklarla, ortaokul ve lise eğitimini zor şartlarda tamamladı. Daha o yıllarda mimar olmaya karar verdi. Üniversite yılları 1980 darbesi sonrası olması nedeniyle oldukça karışık geçti. Genç bir mimar adayı olarak, Kredi Yurtlar Kurumu’nun verdiği burslarla ilgili, Cumhuriyet Gazetesi’nde kendine ait “Sitem Yazısı” nın yayınlanması üzerine, Türk Kadınlar Birliği’nden burs kazanmış olarak, ayrıca okul döneminde mimarlık bürolarında çalışmış 1990 yılında yaşanılabilir kentler yaratmak idealiyle üniversite eğitimini başarıyla tamamlamıştır.

1991 yılında Türk Kadınlar Konseyi’nin Beykoz’daki sosyal sorumluluk projelerinde görev almıştır. Eşitlikçi ve paylaşımcı özellikleri öne çıkmıştır. 1995 yılında da Tüketiciyi Koruma Derneğinin Beykoz Şubesi’ni kurarak başkanlığını üstlenmiştir.

Bu tarihten sonra dernek, meslek odası ve siyasi partilerde yöneticilik dönemi başlamıştır.

Tüketiciyi Koruma Derneği Beykoz Şubesi Kurucu Başkanlığı (1995-2000 / 2006 -2010)

Halkevleri Beykoz Şube Başkanlığı (1999 -2001)

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Anadolu 1. BKBT Yöneticiliği (2000-2006) görevlerinde bulunmuştur.

Tüketiciyi Koruma Derneği Genel Başkan Yardımcılığı (2010 -2014)

CHP Üsküdar İlçe Yönetim Kurulu Eğitim Sekreterliği ve Yerel Yönetimden Sorumlu İlçe Başkan Yardımcılığı (2009 – 2013)

CHP Üsküdar İlçe İmar ve Şehircilikten Sorumlu Yönetim Kurulu Üyeliği (2015 – 2017)

Ekşioğlu Vakfı Meclis Başkan Yardımcılığı (2012 – 2016)

Tüketiciyi Koruma Derneği Beykoz Şubesi Kurucu Başkanlığı (1995-2000 / 2006 -2010)

Halkevleri Beykoz Şube Başkanlığı (1999 -2001)

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Anadolu 1. BKBT Yöneticiliği (2000-2006) görevlerinde bulunmuştur.

Tüketiciyi Koruma Derneği Genel Başkan Yardımcılığı (2010 – 2014)

CHP Üsküdar İlçe Yönetim Kurulu Eğitim Sekreterliği ve Yerel Yönetimden Sorumlu İlçe Başkan Yardımcılığı (2009 – 2012)

Halen;

Güzel Ordu Kültür Ve Sanat Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği,

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Anadolu 1. BKBT Sayman Üye olarak yönetim kurulu üyeliği,

TÜKODER (Tüketiciyi Koruma Derneği) Örgütten Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı,

TÜDEF (Tüketici Dernekleri Federasyonu) Genel Başkan Yardımcılığı,

CHP ÜSKÜDAR İLÇESİ İmar ve Şehircilikten Sorumlu Yönetim Kurulu Üyeliği,

İVKAD (İnşaat ve Kadın Derneği) Denetim Kurulu üyeliği ve

İstanbul Ticaret Üniversitesi Gayrimenkul Değerleme ve Kentsel Dönüşüm Yüksek Lisans eğitimine devam etmektedir.

 

Mimar Aysel CAN EKŞİ’nin Katılmış Olduğu Sertifikalı Eğitimler:

Mart 1996: Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi “Öğretmenlik Formasyonu” almıştır.

1996 Sertifikalı hızlı okuma kursu eğitimi. 1999 yılında Boğaziçi Üniversitesi Afete Hazırlık “Depreme Karşı Yapısal Bilinç Eğitmen Eğitimi” programını tamamladı.

Haziran 2004: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ile Londra South Bank Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi – Şehir ve Bölge Planlaması Bölümü Kentsel Koruma Ve Yenileme Bilim Dalı’nın Düzenlediği, Uluslararası Kentsel Yenileşme Çalışmalarında Lisans Sonrası 2003 -2004 öğretim yılında;

Sürdürebilir Kentsel Yenileşme – İngiltere’deki Gelişmeler ve AB Kavram ve Uygulamaları,

Londra: Bir Dünya Kentinin Sürdürebilir Yenileşmesi,

Türkiye’de Kentsel Yenilemede Yasal Yönetsel Çerçeve,

Türkiye İçin Kentsel Yenileşme Modeli Önerileri derslerinde başarı sağlayarak, MSGSÜ – LSBU’nun düzenlediği Uluslarası Kentsel Yenileşme Çalışmaları Lisans Sonrası Sertifikası’nı almıştır.

2003 yılında 6 ay süren diksiyon ve spikerlik eğitimi almıştır.

2010 CHP Genel Merkezinin Organize ettiği “İletişim ve Motivasyon” eğitimi,

Aralık 2012 tarihinde CHP Genel Merkezinin organize ettiği “Parti Okulu Temel Üye Eğitim Programını” tamamlamıştır.

12 Ocak – 20 Nisan 2013 tarihleri arasında Bahçeşehir Üniversitesinin Hükümet ve Liderlik Okulu tarafından dokuzuncusu düzenlenen Siyaset Okulu Sertifika Programı’nı başarı ile tamamlamış ve sertifika almaya hak kazanmıştır. Yaklaşık 4 ay süren seminerde akademisyen, siyasetçi, gazeteci, sanatçı ve aydınlardan oluşan 91 konuşmacı sunum yapmıştır.

24 Nisan – 6 Mayıs 2013 tarihleri arasında Bahçeşehir Üniversitesinin Hükümet ve Liderlik Okulu tarafından düzenlenen” Seçim Kampanya Metotları” eğitimi.

06 Mayıs 2013 – 12 Haziran 2013 tarihleri arasında SODEV – SOSYAL DEMOKRASİ VAKFI YEREL YÖNETİMLER OKULU eğitimini tamamlayarak sertifika almıştır.

7-8 Haziran 2013 tarihinde Yerel Yönetim aday adaylarına yönelik eğitim programını tamamlamıştır.

Merhaba