NİÇİN SANATA EVET ?

 In Uncategorized

Güzel Ordu Kültür Sanat Derneği’nin rutin olarak sürdürdüğü Çarşamba sohbetlerinin Ocak ayı  konuğu Tamer Levent ile Dernek başkanı Tevfik Serdar Köksal’dı. Nezih bir davetli grubuyla gerçekleştirilen sohbetin konusu  “Niçin Sanata Evet”di.  Konukların arasında Harutyan Artun (Bakırcı Harut) da vardı. Yaşından beklenmeyen bir enerjiyle Ordu insanının çok eskilerden itibaren sanata düşkünlüğünden söz etti.

Konuğumuz Tamer Levent’in Ordu ile sanatsal anlamda gönül birliği olduğu biliniyor. Başkanı olduğu Tobav ve Ordu Belediyesi ile birlikte  2005 de başlattıkları  “Uluslararası Çocuk ve Gençlik Festivali, Çocuklar ve gençlerin sanatla buluşmalarında oldukça etkili olmuştu. Festival, dokuz yıl sürdürülebildi ve yerel seçimlerden sonra bitirildi.

Sanat söyleşinde, Tamer Levent, “Biz daha güzel ve anlaşılır bir dünya için sanata evet diyoruz”diyerek söze başladı ve sanatın tarihsel sürecini anlatarak devam etti.

Sanat kavramı kendi felsefesiyle, rönesans ile yükselişe geçmiştir. Sonra bu felsefe ile sanatsal ürün buluşmasında, ürün onu izleyenlerin yaşam kalitesini, yaşamsal yaratıcılıklarını uyaran, toplumu ve onu oluşturan bireylerin de kendi yaratıcılıklarını da fark ederek, yaşamsal sorunlara yaratıcı çözümler bulmalarına katkıda bulundu. .Sanat  yapan insanların öncü ve örnek misyonları, toplumun da yaşam kalitesini yükseltmek, hatta demokrasi kültürünün olgunlaşmasında, sanatın yaşam biçimi haline getirmelerine neden olmalıydı. Konuşma sanatı, yaşama sanatı, yemek pişirme sanatı, farkındalık sanatı diye kavramlar ve pek çoğu, sanat kavramının, yaşamsal önemi nedeniyle bu işlerin yanında yer buluyor… Bu, nedenlerle, sanat kavramını yeniden tanımlayarak, toplum tarafından sahiplenilmesi gerekir.Toplum sanatı neden sahiplendiğini tanımlayabildiğinde ve nasıl kendisi için yararlı bir kavram olarak kullanabileceğini bilmeli. O zaman, bu kavramların da tartışılabilineceği, yani “sanatın yaşam biçimi olması” ile “sanat eseri” arasındaki ilişki, toplumsal yaşamın kalitesini ve demokrasi kültürünün olmazsa olmaz unsuru olduğunu da konuşabiliriz. Dedikten sonra, Sanata Evet’i  bir kaç veciz sözle ifade etti.

Sanata evet’le ortak akıl…yani siyaset ne kadar değişken olursa olsun, ortak akıl değişken olmasın istiyoruz. – Sanata evet – bunu ifade ediyor.

İcat, sadece teknoloji alanında  yapılmaz, soysal alanda da yapılmalı. Yoksa insanı robotlaştırırsınız. Sanat aynı zamanda terapidir.

Dernek başkanı T.Serdar Köksal da Dernek olarak  “Şişli’den Korgan’a Sanat Köprüsü” projesini geçtiğimiz yıl başlattıklarını ancak Yerel Seçimlerin araya girmesi nedeniyle bir süre ertelendiğini belirttikten sonra, Sanata Evet Platformuyla ortak çalışmalar yapabileceklerini söyledi.

Söyleşi, Atatürk’ün “Sanatsız kalan bir toplumun hayat damarlarından biri kopmuş demektir” sözüyle ve Sanata Evet seremonisiyle noktalandı.

GÜLÇİN ÜSTÜNTAŞ

 

Merhaba