3. GÜZEL ORDU YARIŞMA ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

 In Uncategorized

Güzel Ordu Kültür Sanat Derneğinin her yıl düzenlediği Kısa Film, Öykü, Fotoğraf ve Tiyatro Oyun Yazma yarışmalarında kazanan yarışmacılara ödülleri Şişli Nazım Hikmet Kültür Merkezinde yapılan bir törenle verildi.

Bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen yarışmaların teması ‘’Kadın Hakları’’ydı.

Yarışmalara bu yıl ki katılım geçmiş yıllara oranla şaşırtıcı derecede çoktu. Yarışmalarda 13 Tiyatro oyunu, 18 Kısa film, 156 Öykü ve 282 Fotoğraf yarıştı.

Geceye derneğin kurucu başkanı ve CHP İstanbul İl Başkanı olan Dr. Canan Kaftancıoğlu, Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin, geçmiş dönem milletvekilleri Oktay Ekşi, Süleyman Çelebi, Şişli Kent Konseyi Başkanı Av. Şükran Eroğlu, İDOP Başkanı Ahmet Şatıroğlu, ORDEF Başkanı Sabri Çelebi, Şişli Meslek Yüksek Okulu Mütevelli Heyet Başkanı Halil Çakır, Ordu Basın Kuruluşları Derneği Başkanı Sefai Uzunyurt, Güvenç Abdal Derneği başkanı Sakine Dağıdır Taşlıçukur, Ezeltere Derneği Başkanı Hayati Demirer, Şişli Ordulular Derneği Başkanı Ali Ayan, İş adamları Tamer Aktaş, Seyfettin Yıldırım, Şehittin Çelik, Prof. Dr. Eksal Kargı, Ayrıntı yayınlarından Erol Mut, Filmsan Vakfı Genel Müdürü Kıvanç Terzioğlu, Devlet Opera ve Bale Sanatçısı Zafer Erdaş, Pianist Fügen Yiğitgil ve yarışmalarda ödül alan yarışmacılar, derneğimizin yönetim kurulu üyeleri, dernek üyeleri ve sanatseverler katıldı. Gecemizin sunuculuğunu tiyatro sanatçılarımız Çiğdem Sakarya ve Serkan Aydın yaptı.

Ödül gecesinde Kısa film dalında;
1.liği ‘’ABLA’’ filmiyle KenanDiler, 2.liği ‘’BIRAKTIĞIN YERDEN’’ filmiyle Volkan Güney Eker, 3.lüğü ‘’BİR ÜLKE VARDI’’ filmiyle Hebun Polat aldı.

Öykü dalında;
1.liği ‘’ÖYLE BİR ŞEY İŞTE’’ ÖYKÜSÜYLE Dilek Taş Arslan, 2.liği ‘’HAYAL ET’’ öyküsüyle Elif Derviş, 3.lüğü ‘’TÜTÜN KARASI GÜL GONCASI’’ öyküsüyle Tuğba Zengin aldı.

Fotoğraf dalında;
1.liği ‘’KADINA ŞİDDET’’ fotoğrafıyla Osman Berker Gümüş, 2.liği ‘’YOL’’ fotoğrafı ile Elif Kürleyen, 3.lüğü ‘’SOĞAN HASADI’’ fotoğrafı ile Erdal Baykara aldı.

Aydın Üstüntaş Geleneksel Anadolu Tiyatrosu Oyun Yazma dalında;
1.liği ‘’40 GECE’’ adlı eseriyle Cihan Çakan, Övgüye Değer Eser dalında ise ‘’TÜRLÜ AMA BAŞKA TÜRLÜ’’ adlı eseriyle Naci Taner Büyükarman aldı.

Gece Devlet Opera ve Bale sanatçısı Zafer Erdaş’ın konseri ile sona erdi.

Gece Güzel Ordu Kültür Sanat Derneği Başkanı Tevfik Serdar Köksal’ın açılış konuşmasıyla başladı. Köksal konuşmasında şunları söyledi.

BİZLERİ ÖDÜL GECEMİZDE ONURLANDIRAN SEVGİLİ SANATSEVER DOSTLARIMIZ HEPİNİZİ SAYGI VE SEVGİ İLE SELAMLIYORUM. HEPİNİZ HOŞGELDİNİZ.

BU YIL 3. SÜNÜ GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZ KISA FİLM, ÖYKÜ, FOTOĞRAF VE TİYATRO OYUN YAZMA YARIŞMALARIMIZLA HER YAŞTAKİ GENÇLERİN DÜNYAYA, HAYATA VE İNSANA BAKIŞLARINI YANSITAN ESERLERİNİ TOPLUMLA PAYLAŞMALARINA ARACI OLMAK VE ONLARI DESTEKLEMEK ADINA BU YARIŞMALARI DÜZENLİYORUZ..

TOPLUMDA KADIN HAKLARI KONUSUNDA FARKINDALIK DÜZEYİNİ YÜKSELTMEK TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTSİZLİĞİNE DİKKAT ÇEKMEK, KONUYLA İLGİLİ YAKLAŞIMLARI KISA FİLM, ÖYKÜ, FOTOĞRAF VE TİYATRO OYUN YAZMA ARACILIĞI İLE ANLATMAK BU YIL Kİ YARIŞMALARIMIZIN ANA TEMASIYDI.

KADIN HAKLARINI TEMA OLARAK İŞLEDİĞİMİZ BU YIL KADIN CİNAYETLERİNİN DE EN YOĞUN YAŞANDIĞI YIL OLARAK HAFIZALARIMIZDA YER ETTİ. BU YILIN SON AYINDA MECZUP BİR FİRARİ TARAFINDAN KATLEDİLEN ORDU ÜNİVERSİTESİ MÜZİK VE SAHNE SANATLARI FAKÜLTESİ ÖĞRENCİSİ CEREN ÖZDEMİR’İN ÖLÜMÜ HEPİMİZİ DERİN BİR ÜZÜNTÜYE BOĞDU.

YÖNETİM KURULUMUZ CEREN ÖZDEMİR’İN ADINI YAŞATMAK İÇİN 2020-2021 ÖĞRETİM YILINDAN BAŞLAMAK ÜZERE ORDU ÜNİVERSİTESİ MÜZİK VE SAHNE SANATLARI FAKÜLTESİNDE ÖĞRETİM GÖREN KIZ ÖĞRENCİLERE CEREN ÖZDEMİR SANAT BURSU VERMEYİ KARARLAŞTIRDI.

BUNUN İÇİN BU HAFTA CEREN ÖZDEMİR ADINA BİR SANAT FONU OLUŞTURDUK. İLK ETAPTA KİTAP SATIŞLARIMIZDAN ELDE EDİLECEK TÜM GELİRİ BU FONA AKTARACAĞIZ. 2020 YILINDA 42. İSTANBUL MARATONUNDA ONUN ADINA KOŞACAĞIZ.
2020 YILINDA YAPACAĞIMIZ ETKİNLİKLERDEN ELDE EDECEĞİMİZ GELİRLERİ BU FONA AKTARACAĞIZ. ELDE EDİLEN GELİRLERLE DAHA ÇOK KIZIMIZIN DAHA ÇOK SANAT YAPMASINA KATKIDA BULUNACAĞIZ. SİZLERDE BU FONA KATKI YAPMAK İSTERSENİZ ÇIKIŞTA KİTAPLARIMIZDAN ALABİLİR, WEB SİTEMİZ ÜZERİNDEN MİKTARINA DEĞİL YARARINA İNANDIĞINIZ BİR MEBLAĞI BAĞIŞ OLARAK YAPABİLİRSİNİZ.

BİZLER NELER YAPIYORUZ KISACA BUNDAN DA BAHSETMEK İSTİYORUM.
SANATSAL ÜRETİMLER GERÇEKLEŞTİRİYORUZ. SAHNE BELGESELLERİ HAZIRLIYORUZ. HAFIZA ÇALIŞMALARI YAPIYORUZ. YÖREMİZİN YETİŞTİRDİĞİ DEĞERLERE TEŞEKKÜR VE MİNNET DUYGULARIMIZIN BİR İFADESİ OLARAK KENT ÖDÜLLERİ VERİYORUZ. 4000 YILDIR KUTLANMAYA DEVAM EDEN SOMUT OLMAYAN KÜLTÜREL MİRASIMIZ ‘’MAYIS YEDİSİ’’Nİ HER YIL İSTANBULDA KUTLAMAYA DEVAM EDİYORUZ. HER AY DEĞİŞİK KONUKLARLA GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZ SOHBETLERİMİZDE ÜYELERİMİZ VE SANATSEVER DOSTLARIMIZLA BİR ARAYA GELİYORUZ. KURDUĞUMUZ SANAT TİYATROSUNDA OYUNLAR SAHNEYE KOYUYORUZ. DEZAVANTAJLI GENÇLİK GURUPLARININ SANATSAL ÜRETİMLERE ERİŞİMİNİ KOLAYLAŞTIRACAK PROJELER ÜZERİNDE ÇALIŞIYORUZ.

HAZIRLADIĞIMIZ PROJELER İÇİNDE YER ALAN ‘’MOR MENEKŞELİ KADINLAR’’ BELGESELİMİZ AVRUPA BİRLİĞİ SİVİL DÜŞÜN, KÜLTÜR BAKANLIĞI VE 55. ANTALYA FİLM FESTİVALİNDE DEVAM EDEN BELGESELLER KATEGORİSİNDE DESTEK ALDI. HALEN ÇEKİMLERİ DEVAM EDİYOR. BİTTİĞİNDE ULUSLARARASI FESTİVALLERDE YARIŞMAYA ADAY OLACAK.

2020 YILINDA DA YEPYENİ HİKAYELER YAZMAK, YEPYENİ PROJELERİ HAYATA GEÇİRMEK İÇİN ÇALIŞIYORUZ. VE BÜTÜN BU ÇALIŞMALARI MUAZZAM BİR EKİPLE GERÇEKLEŞTİRİYORUZ. HER BİRİ BİR BİRİNDEN DEĞERLİ YÖNETİM KURULU ÜYELERİME VE DERNEK ETKİNLİKLERİMİZ İÇİN İNANILMAZ TASARIMLAR YARATAN GİZLİ KAHRAMANIMIZ SEVGİLİ UĞURCAN ATAOĞLU’NA HUZURLARINIZDA TEŞEKKÜR EDİYORUM.

YARIŞMALARIMIZIN SEÇİCİ KURUL ÜYELERİNE TEŞEKKÜR EDİYORUM.
BU YILKİ YARIŞMALARIMIZA BİZLERİ DE ŞAŞIRTAN DERECEDE KATILIM SAĞLAYAN YARIŞMACILARA TEŞEKKÜR EDİYORUM.

YARIŞMALARDA DERECE ALAN ÖYKÜ VE FOTOĞRAFLARI BİR KİTAPTA TOPLAMAMIZA VE BASILMASINA BÜYÜK KATKI SAĞLAYAN AYRINTI YAYINLARI SEVGİLİ EROL MUT’A ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM.

KİTABIMIZIN ÖNSÖZÜNÜ YAZAN KURUCU BAŞKANIMIZ SEVGİLİ CANAN KAFTANCIOĞLU’NA ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM.

KÜLTÜREL VE SANATSAL ÇALIŞMALARIMIZDA SALONLARINDAN FAYDALANDIĞIMIZ ŞİŞLİ BELEDİYESİ KÜLTÜR MÜDÜRLÜĞÜNE, EŞİTLİK BİRİMİNE VE ŞİŞLİ BELEDİYE BAŞKANIMIZ SAYIN MUAMMER KESKİN’E ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM.

YARIŞMALARIMIZA SPONSOR OLARAK DESTEK VEREN AKTAŞLAR LEZZET GURUBU TAMER AKTAŞ’A, DR. NEDİM TÜRKMEN’E PROF. DR. EKSAL KARGI’YA, SEYFETTİN YILDIRIM’A VE HER İHTİYACIMIZDA YANIMIZDA OLAN SEVGİLİ KARDEŞİM PROF. DR ÇAĞATAY ÖZTÜRK’E ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM.

SÖZLERİMİ HER KONUŞMAMIN SONUNDA SÖYLEDİĞİM ŞU CÜMLELERLE SONA ERDİRMEK İSTİYORUM.
‘’SANAT VAR OLDUKÇA AYDINLANMA VAR OLDUKÇA KARANLIĞA IŞIK HER ZAMAN TAŞINACAKTIR.’’

Merhaba